Obrazek na bloga Adwokat Frankowiczów adwokat z Warszawy Jakub Ryzlak. Tekst: Klauzule niedozwolone; Nieuczciwe klauzule w umowie z Bankiem BPH. Sprawdź!
Przygotowanie do sprawy

Klauzule niedozwolone w umowie z Bankiem BPH

Klauzule niedozwolone w umowie z Bankiem BPH (dawniej: GE Money Bank) – czy sprawdziłeś już czy w Twojej umowie są klauzule niedozwolone? Jak wyglądają, jak ich szukać i jak je czytać? I oczywiście najważniejsze – czy te postanowienia są na pewno nieuczciwe? Takie badanie możesz przeprowadzić samodzielnie. Kolejny wpis z cyklu, który pozwoli każdemu kredytobiorcy przeanalizować swoją umowę przed podjęciem decyzji o założeniu sprawy w sądzie. Nie ma na co czekać – trzeba przeczytać!


Klauzule niedozwolone w umowie z Bankiem BPH

Bank BPH, dawniej GE Money Bank nie mało się natrudził, żeby ukryć w umowach wszystkie te postanowienia, które prawnicy oceniają jako nieuczciwe. Odwołanie do tabel banku, konieczność dokonywania przeliczeń, mgliste informacje o franku szwajcarskim – to znak, że coś jest na rzeczy.

Tak jak w przypadku innych banków umowa i załączniki nie zostały napisane przejrzystym i przystępnym językiem. Lektura postanowień umownych z licznymi odwołaniami do zdefiniowanych w innych miejscach pojęć nie jest przyjemna. Co tu dużo mówić – bank przygotował te dokumenty trudnym, nieczytelnym językiem. Z jasnych powodów, których tłumaczyć nikomu nie trzeba.

Nie jest to jednak niemożliwe i przy odrobinie wysiłku można odszukać w swojej umowie postanowienia, które spełniają cechy klauzul niedozwolonych.

Sprawdź też: Czy mogę przestać płacić raty?


Jak znaleźć klauzule niedozwolone?

Nie jest tajemnicą, że banki robiły wszystko, żeby zachęcić klientów do brania kredytów indeksowanych mrzonkami o tanim i bezpiecznym kredycie. Skoro to wszystko miało być tanie, łatwe, przyjemne i prawie bezkosztowe to dlaczego umowy są napisane w taki właśnie sposób? To chyba oczywiste. Bank starał się utrudnić odszukanie w umowach klauzul indeksacyjnych i trzeba przyznać, że się to im udało.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowe klauzule, które możesz odnaleźć także w swojej umowie kredytowej podpisanej z dawnym GE Money Bankiem.


Klauzule nieuczciwe – uruchomienie i wypłata kredytu

W umowach z Bankiem BPH (oraz powiązanymi podmiotami: Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, GE Money Bank, GE Bank Mieszkaniowy) należy szukać przede wszystkim odwołań do tzw. “tabel banku”. Dotyczy to zarówno umów denominowanych jak i indeksowanych. To te postanowienia, które dotyczą uruchomienia kredytu i jego wypłaty, a także spłat.

Poniżej przykładowe klauzule, które możesz znaleźć w swojej umowie:

  • W dniu wypłaty saldo jest wyrażane w walucie do której indeksowany jest Kredyt według kursu kupna waluty do której indeksowany jest Kredyt, podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A., opisanej szczegółowo w § 17, następnie saldo walutowe przeliczane jest dziennie na złote polskie według kursu sprzedaży waluty do której indeksowany jest Kredyt, podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A., opisanej szczegółowo w § 17
  • Każdorazowo wypłacana kwota złotych polskich, zostanie przeliczona na walutę do której indeksowany jest Kredyt według kursu kupna waluty Kredytu podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A., obowiązującego w dniu dokonania wypłaty przez Bank
  • Do rozliczenia transakcji wypłat i spłat Kredytów stosowane są odpowiednio kursy kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A. walut zawartych w ofercie Banku obowiązujące w dniu dokonania transakcji

Klauzule nieuczciwe – mechanizm spłaty kredytu

Nie tylko klauzule przeliczeniowe pozwalające bankowi jednostronnie ustalić wysokość zobowiązania są co najmniej wątpliwe. Co gorsze to fakt, że w umowach są także postanowienia, które pozwalały bankowi na kolejne przeliczenie spłat dokonywanych przez klienta po (a jakby inaczej?) kursie banku. Oczywiste jest, że na tym podwójnym przewalutowaniu zarabiał bank.

Poniżej przykładowe klauzule, które możesz znaleźć w swojej umowie:

  • Rozliczenie każdej wpłaty dokonanej przez Kredytobiorcę, będzie następować z datą wpływu środków do Banku, według kursu sprzedaży waluty do której indeksowany jest Kredyt, podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A., obowiązującego w dniu wypływu środków do Banku
  • Do rozliczenia transakcji wypłat i spłat Kredytów stosowane są odpowiednio kursy kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A. walut zawartych w ofercie Banku obowiązujące w dniu dokonania transakcji

W mojej umowie nie ma tych klauzul, ale są podobne. Czy to źle?

To dobrze. Niekoniecznie w Twojej umowie będą dokładnie takie same postanowienia jak te opisane wcześniej. Nie oznacza to jednak, że Twoja umowa jest zgodna z prawem. Bank kilkukrotnie na przestrzeni lat zmieniał swoje wzorce. Sugeruję Ci, abyś skonsultował się z prawnikiem, który zapozna się z Twoją umową i wskaże Ci które klauzule są nieuczciwe.

Sprawdź też: Klauzule niedozwolone w umowie z Deutsche Bankiem


Mam klauzule – czy moja umowa jest nieuczciwa?

Najprawdopodobniej tak. Teraz trzeba działać – i to jak najszybciej. Zgromadzi dokumenty – umowę, aneksy, harmonogramy, historię spłat i oprocentowania. W przypadku kredytów denominowanych ważne jest też, aby uzyskać potwierdzenie w jakiej wysokości złotówek bank wypłacił Ci kredyt.

W większości przypadków trzeba będzie wystąpić do banku z wnioskiem o wydanie zaświadczeń zawierających te informacje. Pamiętaj, że za ten dokument będziesz musiał zapłacić, a bank nie wyda go “od ręki”. Trzeba będzie na to poczekać.

Listę dokumentów do przygotowania pozwu i wyliczenia roszczenia możesz znaleźć na moim blogu. Wystarczy kliknąć tutaj.

Skontaktuj się na tym etapie z prawnikiem, który powie Ci czego dokładnie potrzebujesz, żeby złożyć pozew. Informacje o kontakcie znajdziesz na końcu tego postu.

Sprawdź też: Pozew frankowy – od czego zacząć


Zainteresował Cię ten wpis? Może chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat postanowień w innych umowach? Sprawdź:


Potrzebujesz porady w innej sprawie? Sprawdź w czym możemy Ci pomóc.


Jeśli rozważasz złożenie pozwu przeciwko bankowi lub zostałeś pozwany to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez formularz kontaktowy, dzwoniąc pod numer 663-775-333 lub pisząc maila: jakub@pragaadwokaci.pl

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

32 komentarze

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miał wolną chwilę!