Grafika ilustrująca artykuł na temat: Pozew frankowy - od czego zacząć; Dokumenty do pozwu frankowego Sterta dokumentów. Tekst na grafice: adwokat frankowiczów, Pozwij bank. Dokumenty niezbędne do złożenia pozwu
Przygotowanie do sprawy

Pozew frankowy – od czego zacząć

Pozew frankowy – od czego zacząć walkę z bankiem? To pytanie pojawia się zawsze, niezależnie od tego ile wyroków, artykułów czy publikacji w internecie przeczytałeś. Chcesz się przekonać czy wiesz jakich potrzebujesz dokumentów, aby złożyć pozew frankowy? Zapraszam do lektury i dyskusji! Jeśli macie jakieś pytania – zadajcie je w komentarzach pod postem.


Pozew frankowy – od czego zacząć?

Zastanawiałeś się czy możesz wierzyć we wszystko co znalazłeś w internecie? A może jednak masz pewne wątpliwości? Nawet jeśli mniej więcej wiesz co jest Ci potrzebne – dobrze jest to skonsultować z praktykami. Pamiętaj, że wystąpienie na drogę sądową przeciwko bankowi to wojna, a nie pierwsza z wielu potyczek. Tu nie będzie dogrywek ani rewanżu. Jeżeli w Twojej sprawie sąd wyda wyrok – z reguły zamyka to dalsze możliwości rozstrzygnięcia sporu. Warto zatem dobrze się przygotować już na samym początku batalii.


Mam kredyt frankowy – jakie dokumenty przygotować do pozwu?

Lista dokumentów, które powinieneś zebrać zanim złożysz w sądzie pozew frankowy wygląda mniej więcej tak:

  • umowa kredytowa
  • harmonogram spłat
  • aneksy i regulaminy
  • zaświadczenie o wysokości spłat
  • zaświadczenie o oprocentowaniu
  • wezwanie do zapłaty i odpowiedź banku

Umowa kredytowa

Umowa kredytowa to podstawowy i najważniejszy dokument, od którego należy zacząć. To w nim są wskazane strony, kwoty kredytu (w złotówkach lub frankach, euro, jenach czy dolarach), terminy płatności, a także klauzule niedozwolone. To podstawowy dokument, który będziemy wykorzystywali jako oręże przeciwko nieuczciwemu bankowi.   Niemalże w każdej sprawie kredytowej


Harmonogram spłat

Harmonogram spłat to dokument, który powinieneś otrzymać po zawarciu umowy. Jest nam potrzebny do przeprowadzenia symulacji jak zachowywałby się kredyt gdyby od początku był pozbawiony klauzul waloryzacyjnych.


Aneksy i regulaminy

Aneksy i regulaminy – jeżeli jesteś tym szczęśliwcem, któremu bank umożliwił podpisanie aneksu do umowy tak, że mogłeś spłacać kredyt bezpośrednio we franku szwajcarskim – powinieneś przygotować też podpisany aneks.


Historia spłat i oprocentowania

Dobrze jest przedstawić zaświadczenie z banku o wysokości spłat i oprocentowaniu. Systemy bankowe dają Ci możliwość śledzenia historii Twojego konta, ale po pierwsze – nie zawierają informacji o zastosowanym przez bank oprocentowaniu, a po drugie najczęściej ograniczają się do 5 lat wstecz. Kiedy zawarłeś umowę kredytu w 2006, 2007, 2008 czy 2009 roku – nie będziesz miał dostępu do danych historycznych.

Niestety ostatnio banki przyjęły nową taktykę przeciwko frankowiczom – albo wydają takie zaświadczenia po długim czasie oczekiwania albo żądają wysokich opłat za ich wydanie. Nie ma się co tym zrażać – są to niezbędne dokumenty i trzeba je uzyskać. Męcz swojego bankstera, żeby jak najszybciej wysłał Ci zaświadczenie. Pamiętaj także, że opłaty za wydanie takiego zaświadczenia również są do odzyskania. Ten dokument pozwoli nam precyzyjnie ustalić jakiej kwoty dochodzisz w postępowaniu sądowym, a poza tym bank nie będzie mógł kwestionować podanych wartości – przecież on sam wystawił ten dokument.

Historia spłat (zaświadczenie o historii spłat kredytu) powinno także zawierać informację o oprocentowaniu stosowanym dla poszczególnych rat . Warto to zweryfikować, ponieważ niektóre banki nie uwzględniały ujemnego LIBORu oszukując swoich klientów.

WAŻNE: Jeżeli zawarłeś umowę o kredyt denominowany – konieczny będzie też zaświadczenie jaką kwotę złotówek bank Ci wypłacił. W umowach kredytów denominowanych kwota kredytu na umowie wyrażona jest w CHF i trudno po kilkunastu latach stwierdzić jaką ilość złotówek rzeczywiście wypłacił Ci bank. Takie dane będzie miał bank, więc dobrze się o to zwrócić.


Wezwanie banku do zapłaty

Przed rozpoczęciem postępowania przed sądem warto wezwać bank do dobrowolnej spłaty lub ewentualnego przystąpienia do rozmów ugodowych. Jeżeli tego nie zrobisz istnieje ryzyko, że sąd nie zasądzi na Twoją rzecz kosztów zastępstwa procesowego. Banki z reguły odmawiają ugodowego rozstrzygnięcia sporu, zatem krok ten jest kolejną formalnością, którą trzeba załatwić.


Inne dokumenty do pozwu frankowego

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek inne dokumenty (załączniki do umowy, oświadczenia, zestawienia), które uważasz za istotne w Twojej sprawie – koniecznie przynieś je na spotkanie z prawnikiem. Podejmiemy wspólnie decyzję czy one są niezbędne do uzyskania korzystnego wyroku, czyli po prostu czy ułatwią nam wygranie sprawy kredytowej czy tylko przedłużą postępowanie, niepotrzebnie komplikując i tak już skomplikowane sprawy kredytowe.


Potrzebujesz porady w innej sprawie? Sprawdź w czym możemy Ci pomóc.


Jeśli rozważasz złożenie pozwu przeciwko bankowi lub zostałeś pozwany to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez formularz kontaktowy, dzwoniąc pod numer 663-775-333 lub pisząc maila: jakub@pragaadwokaci.pl

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

37 komentarzy

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miał wolną chwilę!