Grafika na bloga Adwokat Frankowiczów adwokat z Warszawy Jakub Ryzlak. Tekst: Unieważnienie kredytu frankowego; czy to korzystne? jakie są skutki wyroku? co mogę zyskać? co z hipoteką?; grafika: płonący dokument ogień
Po wyroku,  Pozwanie banku - korzyści

Unieważnienie kredytu frankowego

Unieważnienie kredytu frankowego – jakie są skutki wyroku unieważniającego umowę? Czy to jest dla mnie korzystne i dlaczego? Czy unieważnienie umowy spowoduje koniec problemów z kredytem frankowym? Z takimi i wieloma innymi pytaniami przychodzą do mnie klienci zanim wystartujemy z procedurą przeciwko bankowi. Okazuje się, że mimo wielu informacji na ten temat nie zawsze są one zrozumiałe. Postaram się przybliżyć tę kwestię i wyjaśnić najczęstsze wątpliwości. Zapraszam do lektury.


Unieważnienie kredytu frankowego

Naszym nadrzędnym celem jest uwolnienie Cię od toksycznego kredytu frankowego. Jedną z możliwości jest odfrankowienie umowy kredytowej, o czym pisałem w innym wpisie na blogu.

Drugim z możliwych żądań jakie kredytobiorca może wytoczyć przeciwko bankowi jest żądanie unieważnienia kredytu. Powołując się na wady umowy (przede wszystkim na jej sprzeczność z prawem) możemy doprowadzić do jej całkowitego upadku.

Co zatem oznacza unieważnienie kredytu frankowego? Otóż, ujmując to w najprostszy sposób – oznacza to, że w przypadku pozytywnego wyroku stwierdzającego nieważność umowy uznaje się, że umowa nigdy nie została zawarta.

Sprawdź też: odfrankowienie kredytu


Skutki unieważnienia umowy – kredyt nie istnieje

Jeżeli umowa nie została zawarta – to nie istnieje, a wraz z nią znikają wszystkie skutki jakie ona wywołała. To znaczy, że bank nigdy nie miał podstaw, aby od nas żądać spłaty kredytu (kapitału i odsetek) ani żadnych dodatkowych opłat związanych z kredytem (np. prowizji).

Mówiąc prosto – wszystko to co zapłaciliśmy bankowi powinniśmy od niego odzyskać. I właśnie takiej kwoty żądamy dla naszych klientów. Nie dzielimy dokonywanych wpłat na odsetki czy na kapitał – cała zapłacona przez nas kwota powinna zostać przez bank zwrócona.

Sprawdź też: Jak podzielić majątek po rozwodzie? – artykuł na blogu adw. Aleksandry Wejdelek-Bziuk Adwokat Kobiet


Koniec umowy – co z wypłaconym kredytem?

Nie można jednak zapominać, że bank jednak przelał nam określoną, wymierną kwotę złotówek. Czasami bezpośrednio na nasze konta bankowe, czasem pośrednio do dewelopera. Czasem jedną wypłatą, a czasem w kilku transzach. Jednak mimo, że sąd stwierdzając nieważność umowy zwalnia nas z obowiązku dalszego spłacania rat kredytowych na podstawie umowy kredytowej to jednak nie zwalnia nas z konieczności zwrotu otrzymanej od banku kwoty pieniędzy.

Nie oznacza to natomiast, że musimy tę kwotę oddać od razu. To bank będzie musiał zapłacić nam na podstawie prawomocnego wyroku. Oczywiście w tym momencie, mając silną kartę przetargową, możemy zacząć rozmowy z bankiem w sprawie wzajemnych rozliczeń.


Brak umowy – zwrot środków czy wzajemne rozliczenia

Niewykluczone, że na dzień otrzymania wyroku unieważniającego kredyt frankowy kredytobiorca spłacił już bankowi łącznie większą kwotę niż ten wypłacił przed kilkunastoma laty. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zażądanie różnicy i zamknięcie sprawy.

Zdarza się też jednak, że na dzień wyroku łączna suma spłaconych przez nas kwot jest mniejsza niż to co otrzymaliśmy od banku. Tutaj jednak problem ma bank, a nie my. To my mamy bowiem prawomocny wyrok zasądzający od banku zwrot zapłaconych kwot. W tym przypadku, po wzajemnych rozliczeniach powinna nam zostać do spłaty już niewielka kwota kredytu. Jeżeli mamy możliwość tę kwotę uzbierać – bez problemu rozliczymy się z bankiem i zamkniemy temat na dobre. Jeśli taką kwotą nie dysponujemy – możemy zaciągnąć pożyczkę na tę różnicę (ale już na normalnych warunkach, a nie waloryzowaną do franka) i spłacić brakującą część.

Czy będziesz miał zdolność kredytową na taką pożyczkę? Najprawdopodobniej tak. Tym bardziej, że nie będzie na Tobie ciążyła hipoteka (o czym poniżej).


Brak umowy – co z tą hipoteką?

Unieważnienie umowy kredytowej oznacza, że upada także podstawa do wpisu hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej.

W takim wypadku nasza nieruchomość (nabyte za kredyt mieszkanie, dom czy działka) powinna być uwolniona, a prawo banku (hipoteka zabezpieczająca spłatę kredytu) powinno zostać wykreślone z księgi wieczystej. Tym samym możemy w pełni cieszyć się naszym mieszkaniem i pełną wolnością od toksycznego kredytu.


Analiza umowy kredytowej – co mogę uzyskać od banku?

Pamiętaj, że każda sprawa jest inna i dobrze byłoby zbadać czy także w Twoim przypadku warto jest wytoczyć bankowi sprawę. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się czy Twoja umowa zawiera takie postanowienia, które dają podstawę do unieważnienia kredytu frankowego – nie ma na co czekać. Prześlij nam na adres  jakub@pragaadwokaci.pl swoją umowę do analizy, a my powiemy Ci co możesz uzyskać od banku. Możesz skonsultować się z nami także poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc pod numer 663-775-333.


Zostałeś pozwany przez bank? A może potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej w innej sprawie? Jeśli tak, to zapraszam Cię do naszej kancelarii w Warszawie. Oferujemy też porady prawne online. Dowiedz się więcej i zapisz się wygodnie przez kalendarz online.

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

119 komentarzy