Obrazek na bloga Adwokat Frankowiczów adwokat z Warszawy Jakub Ryzlak. Tekst: Pozwanie banku po spłacie kredytu; 3 największe mity
Pozwanie banku - korzyści

Pozwanie banku po spłacie kredytu – 3 mity

Pozwanie banku po spłacie kredytu – oczywiście jest możliwe. Poniżej postanowiłem się zmierzyć z największym mitem, według którego pozwanie banku po spłacie kredytu jest niemożliwe. Otóż nic bardziej mylnego. Nie tylko możesz pozwać bank, ale nawet powinieneś! Czy są jakieś przeciwskazania? Nie do końca, choć można się w internecie natknąć na mity, zgodnie z którymi albo się to nie opłaca, albo taką sprawą się przegra. A to tylko mity. Zapraszam do lektury.

Pozwanie banku po spłacie kredytu

“Panie Mecenasie, też miałam kredyt we franku, ale podpisałam aneks, sprzedałam mieszkanie i spłaciłam kredyt, więc nie mogę z tym nic zrobić”. Takiej zbitki mitów w jednym zdaniu dawno nie słyszałem. A jednak te mity krążą po internecie i w sposób oczywisty odbierają dawnym kredytobiorcom chęć i wiarę w walkę z bankami o odzyskanie swoich nienależnie odebranych pieniędzy.

O jakie dokładnie mity chodzi? O tym poniżej.


Mit 1 – nie mogę pozwać banku, bo spłaciłem już kredyt w całości

Największy mit, który stopuje większość kredytobiorców, którzy spłacili już kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego. Jeżeli spłaciłeś już kredyt nie oznacza to, że nie możesz pozwać banku. Możesz. A nawet powinieneś. Jesteś nawet w lepszej sytuacji niż kredytobiorcy, którzy kredyt spłacają nadal. Dlaczego? Ponieważ nie musisz już martwić się kolejnymi ratami i wzrastającym kursem waluty. Z kolei przedłużające się postępowanie działa tylko na Twoją korzyść (naliczane odsetki od dochodzonej kwoty).

Po spłacie kredytu i pozwaniu banku możesz uzyskać zwrot nadpłaconych rat z powodu odfrankowienia jak i unieważnienia umowy.

Sprawdź też: Odfrankowienie czy unieważnienie umowy kredytowej


Mit 2 – nie mogę pozwać banku, bo spłacałem kredyt w CHF

Spłata kredytu bezpośrednio w CHF nie wyłącza możliwości dochodzenia zwrotu spłaconych rat od banku. Tutaj można sobie postawić pytanie – czy od początku spłacałeś kredyt w CHF czy może na początku przelewałeś bankowi złotówki, a dopiero po zawarciu aneksu wpłacałeś na konto franki? Jeżeli możliwość spłaty bezpośrednio w CHF pojawiła się dopiero po zawarciu aneksu – bez obawy można pozwać bank.

Zdarzało się jednak tak, że spłata w CHF była już możliwa od momentu zawarcia umowy. Czasami banki udzielając kredytu wypłacały go w walucie (albo przynajmniej tak mówiły) – np. na spłatę innego kredytu waloryzowanego. Spotkałem się też z sytuacjami, gdy kredytobiorca negocjował kurs wypłaty kredytu.

Czy takie sytuacje mogły wpłynąć negatywnie na powodzenie w sądzie? Odpowiem jak prawnik – to zależy. Umowa umowie nie zawsze jest równa i w takim przypadku należy wnikliwie przeanalizować pozostałe postanowienia umowy.

Dokonałem już analizy setek umów i muszę przyznać, że tylko w jednym przypadku zarekomendowałem klientowi, aby nie przystępował do procesu z bankiem ze względu na duże ryzyko porażki. We wszystkich pozostałych przypadkach umowy zawierały inne klauzule niedozwolone, które dawały bankom olbrzymią, niezgodną z prawem, przewagę nad kredytobiorcą.

W każdym razie jako mit – niestety przekazywany od dłuższego czasu – jest to, że spłata kredytu bezpośrednio w CHF przekreśla możliwość pozwania banku. Nie daj się na to nabrać.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości czy Twoja umowa zawiera klauzule niedozwolone i czy warto z nią iść do sądu – prześlij ją do analizy na adres: jakub@pragaadwokaci.pl, a my sprawdzimy czy zasadne jest pozywanie banku.

Sprawdź też: Pozew frankowy – od czego zacząć?


Mit 3 – nie mogę pozwać banku, bo sprzedałem mieszkanie

Sprzedałem mieszkanie – czy nadal mogę pozwać bank i wygrać?

Oczywiście, że to możliwe. To, że celem pozyskania kredytu był zakup mieszkania, które następnie zostało sprzedane nie wyłącza możliwości pozwania banku. To przecież nie mieszkanie było wadliwe, a umowa kredytu. Jeżeli słyszałeś coś innego to znaczy, że ktoś wprowadzał Cię w błąd.

Tutaj krótko – jeśli sprzedałeś mieszkanie nadal możesz pozwać bank.


Analiza umowy kredytowej – co mogę uzyskać od banku?

Tak jak wcześniej pisałem – pamiętaj, że każda sprawa jest inna i dobrze byłoby zbadać czy także w Twoim przypadku warto jest wytoczyć bankowi sprawę. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się czy Twoja umowa zawiera takie postanowienia, które dają podstawę do unieważnienia lub odfrankowienia kredytu – nie ma na co czekać. Prześlij nam na adres  jakub@pragaadwokaci.pl swoją umowę do analizy, a my powiemy Ci co możesz uzyskać od banku. Możesz skonsultować się z nami także dzwoniąc pod numer 663-775-333.


Zostałeś pozwany przez bank? A może potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej w innej sprawie? Sprawdź blogi naszych specjalistów: Adwokata Kobiet Aleksandry Wejdelek-Bziuk, Adwokata Kierowców Agnieszki Walczak i Prawnika Zadłużonych Marty Kleczaj.

Zapraszamy Cię do naszej kancelarii w Warszawie. Oferujemy też porady prawne online. Do zobaczenia lub usłyszenia!

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

49 komentarzy

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miał wolną chwilę!