Obrazek na bloga Adwokat Frankowiczów adwokat z Warszawy Jakub Ryzlak. Tekst: Nieuczciwe klauzule w umowie z Deutsche Bank. Sprawdź! Klauzule niedozwolone
Przygotowanie do sprawy

Klauzule niedozwolone w umowie z Deutsche Bankiem

Klauzule niedozwolone w umowie z Deutsche Bankiem – zastanawiałeś się może czy także w Twojej umowie są niedozwolone klauzule? Czy bank w Twojej umowie, zawartej lata temu, umieścił postanowienia, które są nieuczciwe? Wstępne badanie umowy możesz przeprowadzić sam. Tym wpisem rozpoczynamy cykl, który pozwoli każdemu kredytobiorcy przeanalizować swoją umowę przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu. Zachęcam do lektury!


Klauzule niedozwolone w umowie z Deutsche Bankiem

Sprawa z umowami Deutsche Banku nie należy do najłatwiejszych. W sumie można powiedzieć, że umowy z Deutsche są jednymi z najbardziej zawiłych. Nie powinno też dziwić to, że klauzule są porozrzucane po różnych dokumentach.

Nie będę ukrywał – lektura umowy i załączników nie jest niczym przyjemnym, ciekawym ani wciągającym. Bank przygotował te dokumenty trudnym, nieczytelnym językiem. Często małą czcionką, z licznymi odwołaniami do innych punktów, a czasem nawet innych dokumentów.

Nie jest to jednak niemożliwe i przy odrobinie wysiłku można odszukać w swojej umowie takie toksyczne postanowienia.

Sprawdź też: Czy mogę przestać płacić raty?


Klauzule niedozwolone i jak je znaleźć

Jak już wspominałem, a co zapewne wiesz, banki robiły wszystko, żeby maksymalnie utrudnić odszukanie w umowach nieuczciwych klauzul. W tym zakresie Deutsche Bank nie należy do wyjątków. Wprost przeciwnie – polski oddział niemieckiego giganta sporządził chyba najtrudniejszy wzorzec umowy ze wszystkich banków oferujących kredyty frankowe.

Poniżej prezentujemy przykładowe klauzule, które znajdują się w umowach kredytowych podpisanych z Deutsche Bank PBC.


Wypłata kredytu – klauzule niedozwolone

Wśród postanowień umownych można znaleźć te, które dotyczą uruchomienia kredytu i jego wypłaty w złotówkach. Za każdym razem bank odnosił się do kursów wyznaczanych w swoich tabelach.

Poniżej przykładowe klauzule, które możesz znaleźć w swojej umowie:

  • „Kwota Kredytu będzie wypłacona Kredytobiorcy w złotych lub w walucie obcej, przy czym  przypadku Kredytu udzielonego w walucie innej niż złoty wypłata Kredytu będzie zrealizowana po przeliczeniu Kwoty Kredytu lub kwoty Transzy Kredytu, w przypadku kredytów wypłacanych w transzach, na walutę w której realizowany jest Cel Kredytu. W takiej sytuacji Bank dokonuje przewalutowania według obowiązującego w Banku na podstawie Tabeli Kursów kursu kupna Waluty Kredytu z dnia Wypłaty Kredytu lub danej transzy”;
  • „Kwota Kredytu będzie wypłacona Kredytobiorcy w złotych. W takiej sytuacji Bank dokonuje przewalutowania według kursu obowiązującego w Banku na podstawie Tabeli Kursów, właściwego dla danego rodzaju transakcji”;
  • „Kwota Kredytu będzie wypłacona Kredytobiorcy w złotych. Do przeliczenia kwoty Kredytu na złote Bank zastosuje kurs kupna CHF opublikowany w „Tabeli kursów dla kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych w walutach obcych Deutsche Bank PBC S.A.”, obowiązującym w dniu wypłaty kwoty Kredytu lub jego transzy”;
  • „W przypadku wypłaty w złotych lub innej walucie niż określona w pkt 2 Tabeli, Bank zastosuje kurs kupna CHF opublikowany w „Tabeli kursów dla kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych w walutach obcych Deutsche Bank PBC S.A.”, obowiązujący w Banku w dniu wypłaty kwoty Kredytu lub jego transzy”.

Spłata kredytu – klauzule niedozwolone

W umowach znaleźć można także te postanowienia, które pozwalały bankowi na ponowne przeliczenie dokonywanych spłat po kursie banku. Nie powinno to dziwić, ponieważ na tym mechanizmie podwójnego przewalutowania zarabiał bank. Niemal zawsze przy tym bank odnosił się do kursów wyznaczanych w swoich tabelach.

Poniżej przykładowe klauzule, które możesz znaleźć w swojej umowie:

  • „Spłata Kredytu następować będzie poprzez obciążenie na rzecz Banku Rachunku Bankowego Kredytobiorcy kwotą w złotych stanowiącą równowartość bieżącej Raty w CHF, zadłużenia przeterminowanego i innych należności Banku w CHF obliczonych przy zastosowaniu kursu sprzedaży CHF opublikowanego w „Tabeli kursów dla kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych w walutach obcych Deutsche Bank PBC S.A.” obowiązującego w Banku na dwa dni robocze przed terminem każdej spłaty kwoty kredytu.”;
  • „W przypadku Kredytu walutowego należności Banku, wyrażone w walucie Kredytu, Bank pobiera poprzez obciążanie Rachunku Bieżącego kwotą w złotych, stanowiącą ich równowartość. Równowartość kwoty w złotych ustala się według kursu sprzedaży waluty obcej, obowiązującego w Banku na podstawie Tabeli Kursów, na dwa Dni Robocze przed Datą Wymagalności każdej należności Banku. Za zgodą Banku Kredytobiorca może dokonywać spłat w walucie Kredytu”.

Nie znalazłem swoich klauzul, ale są podobne. Co to znaczy?

To, że nie znalazłeś w swojej umowie dokładnie takich postanowień jak te opisane powyżej nie oznacza, że Twoja umowa jest zgodna z prawem. Pamiętaj, że bank w ciągu wielu lat wielokrotnie zmieniał swoje wzorce. Skonsultuj się z prawnikiem, który przeczyta Twoją umowę i wskaże Ci które klauzule są wadliwe.

Sprawdź też: Czy warto brać adwokata?


Znalazłem klauzule! Co dalej?

Działać, jak najszybciej, w końcu także w tym przypadku czas to pieniądz. Czas zacząć gromadzić dokumenty – umowę, aneksy, harmonogramy, historię spłat i oprocentowania. W przypadku Deutsche i kredytów denominowanych ważne jest też, aby uzyskać potwierdzenie w jakiej wysokości złotówek bank wypłacił Ci kredyt.

W większości przypadków konieczne będzie wystąpienie do banku z wnioskiem o wydanie zaświadczeń zawierających te informacje. Bank oczywiście może je wydać, ale po pierwsze – trzeba będzie poczekać na te dokumenty, a po drugie – za te zaświadczenia trzeba zapłacić.

Listę dokumentów do przygotowania pozwu i wyliczenia roszczenia możesz znaleźć na moim blogu. Wystarczy tutaj kliknąć.

Sugeruję, żeby na tym etapie skontaktować się z prawnikiem, żeby ustalić czego dokładnie potrzebujecie, żeby rozpocząć walkę. Informacje o kontakcie znajdziesz na końcu tego postu.

Sprawdź też: Pozew frankowy – od czego zacząć


Zainteresował Cię ten wpis? Może chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat postanowień w innych umowach? Sprawdź:


Potrzebujesz porady w innej sprawie? Sprawdź w czym możemy Ci pomóc.


Jeśli rozważasz złożenie pozwu przeciwko bankowi lub zostałeś pozwany to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez formularz kontaktowy, dzwoniąc pod numer 663-775-333 lub pisząc maila: jakub@pragaadwokaci.pl

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

61 komentarzy

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miał wolną chwilę!