Obrazek na bloga Adwokat Frankowiczów adwokat z Warszawy Jakub Ryzlak. Tekst: Klauzule niedozwolone; Nieuczciwe klauzule w umowie z mBankiem. Sprawdź!
Przygotowanie do sprawy

Klauzule niedozwolone w umowie z mBankiem

Klauzule niedozwolone w umowie z mBankiem – czy w Twojej umowie także są klauzule niedozwolone? Czy bank lata temu wprowadził do Twojej umowy niezrozumiałe postanowienia waloryzacyjne, które po latach nadal Ci doskwierają? A może spłaciłeś już kredyt i chcesz odzyskać niesłusznie pobrane pieniądze? Sam możesz przeczytać umowę i odnaleźć niedozwolone klauzule. Jak wyglądają i gdzie ich szukać ? Zapraszam do lektury kolejnego wpisu z cyklu “poszukiwanie niedozwolonych klauzul umownych”, który pozwoli każdemu – bez pomocy prawnika – przeanalizować swoją umowę przed podjęciem decyzji o pozwaniu banku.


Klauzule niedozwolone w umowie z mBankiem

mBank niejedno miał imię, choć logo przez wiele lat podobne. Do 2013 roku działał pod firmą BRE Bank S.A., a także jako MultiBank. To właśnie z tymi dwoma podmiotami kredytobiorcy zawierali umowy kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. Najczęściej umowy te nosiły tytuł “umowy o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych “Multiplan” waloryzowany kursem CHF“. Właśnie w tych umowach bank umieścił wszystkie te postanowienia, które prawnicy od lat definiują jako nieuczciwe. Nie tylko prawnicy specjalizujący się w sprawach kredytów frankowych.

Co do tego, że mamy do czynienia z klauzulami niedozwolonymi orzekł prawomocnie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który poniższe postanowienie dodał do Rejestru Klauzul Niedozwolonych, pod numerem 5743.

Raty kapitałowo-odsetkowe oraz raty odsetkowe spłacane są w złotych po uprzednim ich przeliczeniu wg kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej BRE Banku S.A. obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50

Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, numer postanowienia: 5743

Żeby zapoznać się z postanowieniami umowy – potrzeba jednak czasu. Umówmy się – umowę czyta się trudno. Wszyscy jednak wiemy dlaczego – bank przygotował swoje dokumenty tak, aby były nie do końca zrozumiałe i nieczytelne. Powody znamy wszyscy.

Przebrnięcie przez nasz kontrakt nie jest jednak niemożliwe i przy odrobinie wysiłku można odszukać w swojej umowie postanowienia niedozwolone.

Sprawdź też: Czy mogę przestać płacić raty?


Jak znaleźć klauzule niedozwolone w mojej umowie?

W umowach z mBankiem (bądź Multibankiem), najważniejsza klauzula znajduje się najczęściej na pierwszej stronie umowy. Jednak niech Cię to nie zmyli – to nie jedyne postanowienie umowne, które jest nieuczciwe. Na klauzulę waloryzacyjną składa się kilka postanowień, porozrzucanych dla niepoznaki po całym dokumencie.

Poniżej krótka lista przykładowych klauzul, które możesz odnaleźć także w swojej umowie.


Wypłata kredytu

W umowach z mBankiem trzeba szukać odwołań do “tabel banku” i tych, które mówią o waloryzacji. Znajdziesz je między innymi w tych miejscach, które mówią o sposobie uruchomienia kredytu i jego wypłaty, a także ratalnych spłat.

Do przykładowych klauzul, które można znaleźć w umowie z mBankiem można zaliczyć te:

  • Waluta waloryzacji Kredytu: CHF
  • “… waloryzowanego kursem kupna waluty wg tabeli kursowej BRE Banku S.A. Kwota Kredytu, wyrażoną w CHF walucie jest określona na podstawie kursu kupna waluty z tabeli kursowej BRE Banku S.A. z dnia i godziny uruchomienia Kredytu/transzy kredytu

Spłaty kredytu (normalne i wcześniejsze)

Żeby bank odnosił dodatkowe korzyści, do umów wprowadzono także te postanowienia, które pozwalały bankowi na ponowne przeliczenie spłat dokonywanych przez klienta po kursie banku. Czy to dodatkowy zysk dla banku? Oczywiście, że tak.

Do przykładowych klauzul, które można znaleźć w umowie z mBankiem można zaliczyć te:

  • Raty kapitałowo-odsetkowe spłacane są w złotych po uprzednim ich przeliczeniu wg kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej BRE Banku S.A., obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50
  • Wcześniejsza spłata całości Kredytu lub raty kapitałowo-odsetkowej a także spłata przekraczająca wysokość raty powoduje, że kwota spłaty jest przeliczana po kursie sprzedaży CHF, z tabeli kursowej BRE Banku S.A., obowiązującym na dzień i godzinę spłaty.

Mam podobne, ale nie identyczne klauzule.

W mBanku trudno raczej znaleźć inne niż opisane powyżej klauzule (ew. nieznacznie zmienione). Czasem zdarzało się tak, że bank w ogóle nie wprowadzał postanowień regulujących sposób uruchomienia kredytu. To dobrze. Dla Ciebie, nie dla banku. Jeśli nie jesteś pewien czy znalazłeś klauzule nieuczciwe – skonsultuj się z prawnikiem, który zapozna się z Twoją umową i wskaże Ci klauzule abuzywne.

Sprawdź też: Klauzule niedozwolone w umowie z Deutsche Bankiem


Mam klauzule – czy moja umowa jest nieuczciwa?

Odpowiedź jest jasna – tak. Teraz nie pozostaje nic innego niż działać – i to jak najszybciej. Zgromadź dokumenty – umowę, aneksy, harmonogramy, historię spłat i oprocentowania. Dobrze jest uzyskać potwierdzenie w jakiej wysokości złotówek bank wypłacił Ci kredyt.

W większości przypadków trzeba będzie wystąpić do banku z wnioskiem o wydanie zaświadczeń zawierających te informacje. Pamiętaj, że za ten dokument będziesz musiał zapłacić, a bank nie wyda go “od ręki”. Trzeba będzie na to poczekać.

Listę dokumentów do przygotowania pozwu i wyliczenia roszczenia możesz znaleźć na tym blogu – znajduje się tutaj.

Na tym etapie powinieneś się już skontaktować z prawnikiem (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Dowiesz się czego dokładnie potrzebujesz, żeby złożyć pozew. Informacje o kontakcie znajdziesz na końcu tego postu.

Sprawdź też: Pozew frankowy – od czego zacząć


Zainteresował Cię ten wpis? Może chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat postanowień w innych umowach? Sprawdź:


Potrzebujesz porady w innej sprawie? Sprawdź w czym możemy Ci pomóc.


Jeśli rozważasz złożenie pozwu przeciwko bankowi lub zostałeś pozwany to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez formularz kontaktowy, dzwoniąc pod numer 663-775-333 lub pisząc maila: jakub@pragaadwokaci.pl

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

633 komentarze

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miał wolną chwilę!