Zabezpieczenie konsumenta, bank bez wynagrodzenia! TSUE potwierdza stanowisko Rzecznika i wydaje dodatkowe bardzo dobre orzeczenie! Stało się to czego oczekiwaliśmy – dzisiejsze dwa orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości potwierdzają, że banki nie mają prawa do otrzymywania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, a sąd polski nie może odmówić zabezpieczenia jeśli jest to konieczne dla zapewnienia pełnej skuteczności orzeczenia. Tak wynika z ogłoszonych przed chwilą orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C‑520/21 i C-287/22.
Banki bez wynagrodzenia za korzystanie z kapitału
W dniu 15 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że nie stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą w przypadku uznania, iż umowa kredytu zawarta przez konsumenta i bank jest od początku nieważna z powodu zawarcia w niej nieuczciwych warunków umownych, konsument, oprócz zwrotu pieniędzy zapłaconych na podstawie tej umowy oraz zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty, może w następstwie takiego uznania domagać się od banku także dodatkowych świadczeń.
Natomiast artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą w przypadku uznania, iż umowa kredytu zawarta przez konsumenta i bank jest od początku nieważna z powodu zawarcia w niej nieuczciwych warunków umownych, bank, oprócz zwrotu pieniędzy zapłaconych na podstawie tej umowy oraz zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty, może w następstwie takiego uznania domagać się od konsumenta także dodatkowych świadczeń.
Zobacz też: Ugoda z bankiem – czy warto?
Nasz komentarz do sprawy C-520/21
Kapitalne stanowisko Rzecznika Generalnego! Ze stanowiska płyną dwa wnioski:
- Banki bez wynagrodzenia za korzystanie z kapitału
- Konsument może żądać zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału (ale czy je dostanie – zależy od polskiego sądu)
Prościej nie można tego ująć. Oznacza to tym samym, że jeden z głównych straszaków, którym posługiwały się banki właśnie kończy swój żywot. Nie można żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w oparciu o LIBOR, WIBOR, SARON czy widzimisię prezesa banku. Po prostu – nie.
Tym razem może się jednak okazać, że broń banków wycelowana w kredytobiorców wystrzeli bankom w twarz. Rzecznik twierdzi, że to konsument może wystąpić do banku z żądaniem o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. A przynajmniej nie jest to sprzeczne z prawem unijnym.
Z kolei roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału są już z tym prawem sprzeczne.
Przeczytaj też: Unieważnienie kredytu frankowego
Zabezpieczenie obowiązkowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie orzecznictwu krajowemu zgodnie z którym sąd krajowy może oddalić złożony przez konsumenta wniosek o zastosowanie środków tymczasowych mających na celu zawieszenie, w oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcie w przedmiocie unieważnienia zawartej przez tego konsumenta umowy kredytu ze względu na to że owa umowa kredytu zawiera nieuczciwe warunki, spłaty rat miesięcznych należnych na podstawie wspomnianej umowy kredytu, w sytuacji gdy zastosowanie tych środków tymczasowych jest konieczne dla zapewnienia pełnej skuteczności tego orzeczenia.
Zobacz też: Ugoda z bankiem – czy warto?
Nasz komentarz do sprawy C-287/22
Bardzo dobry wyrok, potwierdzający, że sąd nie może “ot, tak” oddalić wniosku o zabezpieczenie. Jego oddalenie jest sprzeczne z dyrektywą, co było od dłuższego czasu dla nas oczywiste. Niestety nie dla wszystkich sądów. Mamy nadzieję, że się to zmieni.
Problemem może być ostatnie zdanie powołanego wyroku, że wniosek o zabezpieczenie należy uwzględnić gdy “jest konieczny dla zapewnienia pełnej skuteczności orzeczenia o nieważności umowy”.
Tak czy inaczej – spodziewamy się, że w najbliższym czasie będziemy świadkami większej liczby zabezpieczeń.
Nadchodzimy!
Przeczytaj też: Unieważnienie kredytu frankowego
Analiza umowy kredytowej
Planujesz złożyć pozew przeciwko bankowi albo zostałeś pozwany – zapraszam Cię do mojej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez maila: jakub@pragaadwokaci.pl albo dzwoniąc pod numer 663-775-333.
Pozdrawiam
6 komentarzy
Mail Tm
Simply desire to say your article is as surprising The clearness in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post Thanks a million and please carry on the gratifying work
kalorifer sobası
Just wish to say your article is as surprising The clearness in your post is just cool and i could assume youre an expert on this subject Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post Thanks a million and please keep up the enjoyable work
BaddieHub
BaddieHub I really like reading through a post that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!
kalorifer soba
Keep up the fantastic work! Kalorifer Sobası odun, kömür, pelet gibi yakıtlarla çalışan ve ısıtma işlevi gören bir soba türüdür. Kalorifer Sobası içindeki yakıtın yanmasıyla oluşan ısıyı doğrudan çevresine yayar ve aynı zamanda suyun ısınmasını sağlar.
Mountsinai
Mountsinai Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.
Houzzmagazine
Houzzmagazine very informative articles or reviews at this time.