Grafika na bloga Adwokat Frankowiczów adwokat z Warszawy Jakub Ryzlak. Tekst: Unieważnienie czy odfrankowienie?; Sprawdź jaka różnica między tymi wariantami i co możesz zyskać w każdym z nich; grafika: CHF moneta frank szwajcarski
Po wyroku,  Pozwanie banku - korzyści

Kredyt we frankach – unieważnienie czy odfrankowienie?

Kredyt we frankach – unieważnienie czy odfrankowienie? – mimo coraz większej liczby wyroków, które zapadają w sprawach tzw. umów frankowych często klienci nie do końca wiedzą czym jest odfrankowienie, a co się wiąże z unieważnieniem umowy kredytowej. Czy te pojęcia są w ogóle zbieżne? A może znaczą coś zupełnie innego? Czas rozwiać te wątpliwości i wyjaśnić jakie skutki może odnieść wyrok w sprawie kredytu frankowego. Szczegóły poniżej.


Kredyt we frankach – unieważnienie czy odfrankowienie?

Umówmy się, nie ma czegoś takiego jak “kredyt we frankach”. Tym pojęciem posługiwali się sprzedawcy takich produktów finansowych w czasach ich prosperity (lata 2004-2010). Chodzi tu oczywiście o kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego albo innej waluty.

Tak czy inaczej – przed złożeniem pozwu do sądu trzeba się zastanowić – czego w ogóle żądać i co można w sądzie osiągnąć. Nie zawsze wyrok unieważniający umowę będzie idealny dla kredytobiorcy i lepszym rozwiązaniem mógłby być wyrok odfrankawiający taką umowę.

Przeanalizujmy zatem nasze możliwości – co w rzeczywistości możemy osiągnąć w sądzie? Unieważnienie czy odfrankowienie umowy kredytowej?


Unieważnienie umowy kredytowej

Jednym z żądań, które można zaprezentować w pozwie jest żądanie uznania umowy za nieważną. Jeżeli uda się przekonać sąd, że umowa kredytowa została tak źle przygotowana przez bank, że nie może już dalej obowiązywać – unieważni ją.

Czy unieważnienie umowy kredytowej jest korzystne? Bez wątpienia tak. Nieważna umowa oznacza, że bank będzie musiał zwrócić Ci otrzymane od Ciebie środki. Co istotne – nie mówimy w tej sytuacji o przedawnieniu roszczenia i bank będzie musiał zwrócić wszystko to co od Ciebie otrzymał (niezależnie czy spłacałeś kapitał, odsetki czy inne koszty okołokredytowe). Ważne jest także to, że po unieważnieniu umowy upadnie hipoteka.

Warto zatem przygotować pismo do banku, a potem wszcząć proces.

Odpowiedzi na większość pytań znajduje się we wpisie: Unieważnienie umowy kredytowej


Odfrankowienie umowy kredytowej

Drugą z opcji jest odfrankowienie kredytu.

Umowa kredytu waloryzowanego (denominowanego czy indeksowanego) jest skonstruowana tak, że według banku jesteśmy zobowiązani do zwrotu kwoty we frankach szwajcarskich. Ale przecież bank wypłacił kredyt w złotówkach, a Ty potem również spłacałeś (albo spłacałaś) złotówki.

Odfrankowienie polega na tym, że przywracana jest normalność. To znaczy sąd ustala, że kredyt nigdy nie został powiązany z walutą obcą i nie jesteś zobowiązany do zwrotu bankowi jakichkolwiek franków, a jedynie złotówki. Dokładnie tak jakbyś dostał kilkanaście lat temu kredyt w złotówkach, ale niskooprocentowany.

Oznacza to, że do tej pory zapłaciłeś na rzecz banku za dużo i tę nadwyżkę (nadpłatę) bank musi Ci oddać. Ile? Skontaktuj się z nami, a pomożemy dokonać Ci właściwych wyliczeń do pozwu.

Jedna zasadnicza uwaga – im później zdecydujesz pozwać się bank tym więcej tej nadpłaty do zwrotu Ci ucieknie ze względu na przedawnienie. Trzeba o tym pamiętać.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Odfrankowienie kredytu


Analiza umowy kredytowej

Jako, że każda sprawa jest inna – także w przypadku Twojej umowy musimy sprawdzić czy warto przygotować pismo do banku, a potem wytoczyć bankowi sprawę. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się czy Twoja umowa zawiera takie postanowienia, które dają podstawę do unieważnienia czy odfrankowienia kredytu – prześlij nam na adres  jakub@pragaadwokaci.pl swoją umowę do analizy, a my powiemy Ci co możesz uzyskać od banku. Możesz skonsultować się z nami także dzwoniąc pod numer 663-775-333


Polecam też zapoznanie się z blogiem mojej wspólniczki – Adwokat Kobiet – adw. Aleksandra Wejdelek-Bziuk. To prawdziwa kopalnia wiedzy i inspiracji.

Jeśli potrzebujesz informacji na temat radzenia sobie z długami – możesz rzucić okiem na bloga Marty Kleczaj – Prawnika Zadłużonych.


Jeśli myślisz nad złożeniem pozwu przeciwko bankowi albo zostałeś pozwany – zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez maila: jakub@pragaadwokaci.pl albo dzwoniąc pod numer 663-775-333

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

94 komentarze