Obrazek na bloga Adwokat Frankowiczów adwokat z Warszawy Jakub Ryzlak. Tekst: Nieważna umowa Nordei; Kolejny wyrok; Kredyt w Nordei nie istnieje; Szczegóły na blogu; Na zdjęciu: skuteczny adwokat Jakub Ryzlak
Po wyroku,  Postępowanie sądowe,  Pozywam bank

Nieważna umowa Nordei

Nieważna umowa Nordei. Mniej więcej tak brzmiał kolejny nasz wyrok w sprawie kredytu frankowego przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bank Polski S.A., która przejęła kredyt po Nordei. Po raz kolejny udało nam się doprowadzić do stwierdzenia nieważności umowy z bankiem. Sąd doszedł do przekonania, że umowa kredytowa jest nieważna. Sprawę prowadził adw. Jakub Ryzlak


Nieważna umowa Nordei

W dniu 8 lutego 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (Sędzia Piotr Grenda, sygn. XXVIII C 8995/21) wydał wyrok potwierdzający, że zawarta w 2008 roku umowa była rażąco nieuczciwa. W skrócie: nieważna umowa Nordei. Sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy całą dochodzoną kwotę we frankach szwajcarskich (tego żądaliśmy obok stwierdzenia nieważności umowy). Wyrok jest nieprawomocny.

Zobacz też: Ugoda z bankiem – czy warto?

Sprawa przed sądem I instancji trwała dokładnie 1,5 roku (18 miesięcy).


Rys sprawy

Nasz klient zawarł w 2008 r. umowę kredytu denominowanego z ówczesnym Nordea Bank. Celem kredytobiorcy było pozyskanie środków na nabycie mieszkania. Oczywiście kredyt był wypłacony w złotówkach, mimo że umowa wskazywała na kwotę we frankach szwajcarskich. Kredytobiorca spłacał kredyt w polskiej walucie, a po 2012 r. już bezpośrednio we frankach szwajcarskich. W 2021 roku klient postanowił pozwać bank i zażądać zwrotu wpłaconych na jego rzecz franków.

Sprawdź też: jak zeznawać na sprawie frankowej?

Pozew złożyliśmy 12 lipca 2021 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie (do wydziału frankowego).

W sprawie przesłuchano świadków, którzy podpisywali umowę. Chciał tego bank, ale się przeliczył. Świadkowie niczego nie pamiętali, a złożone przez nich zeznania były co najwyżej neutralne.

Sąd nie dopuścił dowodu z opinii biegłego. Na prośbę klienta, nie wnioskowaliśmy o udzielenie zabezpieczenia.

Przeczytaj też: Unieważnienie kredytu frankowego


Odsetki nadal problematyczne

Mimo, że wyrok jest pozytywny to jednak Sąd pozbawił klienta odsetek od dnia wezwania do pouczenia. Na dzień dzisiejszy to strata ok. 20.000 zł. Nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem w tym zakresie, dlatego będziemy składać apelację.

Niestety niekiedy Sądy “ratują” banki pozbawiając klienta odsetek. To dla banków jasny sygnał, żeby przedłużać postępowania jak tylko się da, bo pomimo widma przegranej – nie będą ponosiły konsekwencji toczących się w nieskończoność postępowań. Nie ma na to naszej zgody. Czas na apelację i postępowanie przed sądem II instancji.


Analiza umowy kredytowej

Planujesz złożyć pozew przeciwko bankowi albo zostałeś pozwany – zapraszam Cię do mojej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez maila: jakub@pragaadwokaci.pl albo dzwoniąc pod numer 663-775-333

Pozdrawiam

Jakub Ryzlak
Adwokat Frankowiczów

147 komentarzy